נהל את הקריירה שלך כמו עסק (חלק ב')

כאשר אתה עובד בשביל מישהו אחר, אתה בעצם כבר בעסק. כשאתה עובד בשביל אחרים זו דווקא בחירה מאוד חכמה ופיקחית. לדוגמה: שכיר שמרוויח 100,000 ₪ בשנה ועובד בחברה אינו שונה מאשר מישהו עם 1,000,000 ₪ בשנה בחברה, אשר מתברר שהרווח השולי שלה עומד על 10%. זהו שיעור רווח קשה משהו כי לא הרבה אנשים מצליחים להשיג אותו, היות וכל עסק שלישי נסגר בשנותיו הראשונות. אבל אתה, צריך להיות מסוגל להיכנס לעבודה שבה אתה מובטח באחוזי הרווח האלו, זה יהיה צעד חכם מאוד. כשאתה עובד למען אחרים, יש לך בדרך כלל פחות סיכון, אנשים אחרים מסכנים הון, לא אתה. ואם תבחר את החברה הנכונה, ייתכן שיהיה הרבה ביטחון וגם הרבה רווח.

אני לא נגד עצמאות אני רק מאמינה שכדי להגיע לשם עליך ללמוד קודם כל לנהל את עצמך כמו עסק. לפני כמה שנים, נפגשתי עם חבר שלי עורך דין שהייתה לו משכורת של 200,000 ש"ח לשנה, שהיה (כמו אנשים רבים אתם אני מבלה) נחוש לספר לי בפרוטרוט איך התעניין בפתיחת עסק. ככל שחשבתי על זה יותר, כך נדהמתי הוא ישב שם מדבר על איך שהוא רוצה להקים עסק בזה אחר זה. אחד העסקים שרצה להתחיל היה יקב. עסק אחר היה לניקוי יבש. רשימת העסקים בהם הוא התעניין נמשך ונמשך.

"לאיזה סוג של רווח שולי אתה מעוניין להגיע?" שאלתי אותו.

"לפחות 10%", הוא אמר.

"ובכן, על מנת לייצר 200,000 ₪ בשנה אתה צריך להוציא חשבוניות על לפחות 2,000,000 ₪ בשנה. אם בקבוק היין נמכר תמורת 25 ₪ במחיר סיטונאי זה אומר שאתה צריך למכור מעל 80,000 בקבוקי יין כדי ליצור את ה- 2,000,000 ₪ כדי להגיע לשולי הרווח שלך. "

הוא נתן לרעיון הזה קצת מחשבה ולדעתי הוא חושב על זה עד היום. יש הרבה אנשים שחולמים לפתוח עסקים ואני אומרת עסק זה לא לכל אחד ואם אתה רוצה לנהל עסק בעתיד קודם עליך להתחיל לנהל את הקריירה שלך כמו עסק עכשיו ואז יהיו לך כלים טובים יותר להתמודד עם עסק במציאות.

ניהול עסקים זה קשה. רוב העסקים נכשלים.

כמה קשה זה לנהל עסק אתם חושבים?

לפני כמה שנים, שכרתי יועץ בכיר ומפורסם בארץ לבוא ולהסתכל על אחת החברות שאני מנהלת (החברה של בעלי). בזמנו, החברה הניבה כמה עשרות אלפים לחודש, וללא עובדים. המאמן הושיב אותי ובמשך יום שלם (10,000 ₪ ) הרצה לי על כל מה שהיה לא בסדר עם החברה שניהלתי.

"אתה תהיה מנכ"ל טוב," אמרתי לו "אם אתה יודע כל כך הרבה אז זה למה אתה לא הולך לנסות לפתוח חברה גדולה?"

השתררה שתיקה ואז הבחור אמר משהו שאני לעולם לא אשכח.

"אני לא יכול לנהל עסק אמיתי. מעולם לא הייתי מסוגל לפטר אנשים. אני פשוט לא יכול לעשות את זה. "

עלה בדעתי כי הנה אני כאן משלמת למישהו אלף שקל לשעה ולו אפילו אין את ה"ביצים" לפטר אנשים. באותו הרגע הוא פוטר, ניהול עסק כרוך בכל מיני דברים כאלה. אתה חייב להיות מוכן לקחת את העמדה הלא פופולרית לטובת החברה ובעקביות לעשות זאת בלי להתחשב בהשלכות לנפש. ואז יש תקציבים, שכר, וכל מיני דברים אחרים שרוב האנשים אפילו לא חושבים עליהם. הלחץ של ניהול עסק לא ייאמן. יש מיליון דברים קטנים שמתגברים ככל שאתה יותר מצליח.

רק אסביר שוב ואומר כי כאשר אתה עובד בשביל מישהו אחר, אתה עדיין צריך לנהל את הקריירה שלך כמו עסק. אני מבקשת ממך לשקול את המציאות העסקית הבאה בקריירה שלך:

ראשית, הקריירה שלך, כמו כל עסק, צריכה להיות בעלת מוצר סחיר. זה אומר שאתה צריך להיות במקצוע סחיר באזור הגיאוגרפי שבו אתה נמצא. ישנם מקצועות אינספור שאינם סחירים באזורים גיאוגרפיים מסוימים. לדוגמה, זה לא יהיה משתלם להיות אנליסט פיננסי בערד, אבל זה יהיה רווחי לעשות זאת בתל אביב. יתר על כן, המקצוע שלך יכול להיות מותקף על ידי כוחות שונים (לרבות הכלכלה) בנקודות זמן שונות. אם היית מתכנת מחשבים לפני 15 שנה בניו יורק, היה לך עתיד מזהיר מאוד. בכלכלה של היום, לעומת זאת, זה לא בהכרח המקרה. רבים מעבודות אלה כבר במיקור חוץ להודו, רומניה, ובמקומות אחרים שבהם הם יכולים להיעשות יותר בזול. בכל נקודות זמן אתה צריך לשאול את עצמך אם יש לך מוצר סחיר. הטכנולוגיה גורמת לשינויים מהירים כל מה שלמדת על שיווק ופרסום לא רלוונטי לאחר שנה דאג להיות בעל ידע מעודכן כל הזמן.

ואני פונה בעיקר למבוגרים שביניכם העולם ממשיך להתפתח אתם חייבים להדביק את הפער לא ייתכן שאני אפגוש מנהלי שיווק שלא מעודכנים ביכולות הסנפצ'אט לשיווק ומיתוג לצעירים או אינסטגרם לצורך העניין, זה שאתה בן 50 לא אומר שהידע שלך צריך להיות עתיק!!

שנית, אתה צריך להבין את החשיבות של "המותג" שלך כדי לשווק את המוצר שלך. לכל מה שאתה עושה בקריירה שלך תהיה השפעה על המותג האולטימטיבי שלך. כן ייטב המותג שלך, כך יהא יותר ביקוש למוצר שלך. המותגים הטובים בדרך כלל עובדים בשווקים התחרותיים ביותר. המותגים הגרועים יעבדו בשווקים התחרותיים פחות. לדוגמה, אם אתה מתכנן ללכת ללמוד רובוטיקה כדאי לך ללכת לעשות זאת בטכניון כי זה ישפר את המותג שלך לעומת האקדמית דרבי ביפו לא?! מעברים מרובים מחברה לחברה מעידים על חוסר יציבות, שינויים מרובים בתפקידים מעידים על חוסר החלטיות וכיוון בקריירה שלך, פוטרת ?! נפגע המיתוג, לא עמדת ביעדים שלך?! נפגע המיתוג! לכל החלטה שלך יש השלכות על עתיד הקריירה שלך.

שלישית, אתה צריך לדעת איך לשווק את המוצר שלך בהצלחה המרבית האפשרית. כשאתה משווק את עצמך, אתה צריך לחשוף את המותג שלך בפני שוק גדול ככל שאפשר כדי להפיק את מירב ה"מכירות" כלומר כדי להפיק את המרב הראיונות והצעות העבודה. אתה צריך לדעת איך ואיפה למקם את עצמך ולאן לשלוח קורות החיים שלך, שהם בעצם "דף האודות" של העסק שלך – אתה ! אתה צריך להבין מה לומר כדי להרשים את המעסיק בדרך הנכונה מה הצרכים האמתיים שלו מה הפחדים והכאבים ואילו תועלות יש למוצר שלך לעומת המתחרים שלך. לכן ההמלצה שלי היא להשתדל לשמור גם על תעשייה עקבית הקשרים שתייצר לאורך שנים באותה התעשייה ייטיבו עם המותג שלך.

אמשיך וארחיב בנושא מרכיבי העסק בבלוג הבא,

בינתיים חשבו על המוצר שלכם- אתם!

האם אתם נראים כמו שהמותג שלכם אמור להראות?

האם אתם משדרים את המסרים שהייתם רוצים לשדר כמותג?

האם הידע שלכם הכי מעודכן גם היום?

והאם יש מספיק ביקוש למוצר שלכם בשוק באזור הגיאוגרפי שלכם?

ואם לא, תתחילו לעשות !!! ולשנות !!!

מיטל סורסינג נינג'ה sourcing.ninja#


חפשו לפי תגיות
אין עדיין תגים.

מתעניינים במשרה ? 

צרו קשר בנייד 052-3823332 או שלחו

קורות חיים במייל meital@MITtalent.com

Thanks! Message sent.

מאמרים אחרונים