יש לך 3 דקות מה תגיד בהן?

אי אפשר לתמצת את כל קורות החיים שלנו ל 3 דקות בלבד ואנחנו גם לא צריכים לעשות זאת בדר"כ. אבל יש מקרים שזה כל הזמן שיש לנו, ולפעמים אפילו אין לנו 3 דקות. מחקרים מראים כי 8 שניות זה הזמן שיש לנו לתפוס את הקשב של האדם שמולנו, 8 שניות בלבד! זה לא אומר שאנחנו משעממים, פשוט 8 שניות זה הזמן שלוקח לשפוט אם אנחנו ממשיכים להקשיב בעניין רב או רק "שומעים" את מה שיש לך לומר...


הסמארטפונים הפכו את חיינו למהירים יותר, כך גם את מהירות צריכת התוכן ומהירות קבלת החלטות וכך גם איבוד הקשב הפך מהיר יותר. חוקרים במייקרוסופט אשר חוקרים את מהירות הגלילה של דפי תוכן ברשת גילו כי זמן הקשב שלנו ירד בכ- 50% ב 15 שנים האחרונות.

אז מה אם באמת יש לך רק 3 דקות, מה תספר בהן? איך תגיע למסר שלך הכי מהר...?

אזהרה: בעצם יש לך רק 8 שניות!

תספר את הסוף!! ובהתאם למטרה!!

הסבר: אנחנו צריכים להבין קודם כל מה המטרה של המפגש/שיחה שלנו עם האדם. האם אנחנו רוצים למכור לו משהו ? האם אנחנו רוצים שישלם לנו עבור שירות מסוים? האם אנחנו רוצים להזמין אותו/ה לדייט? האם אנחנו רוצים לומר שאנחנו הבחירה הכי טובה עבורו? או רוצים לקבל "הנחה" על מוצר מסוים.

לדוגמה: אם המטרה היא להשתמש בקשרים שלכם כדי לקבל הנחה על מוצר שאתם רוצים אל תחכו כמעט 3 דקות של שיחה כדי לבקש את ההנחה 10 שניות לפני שנגמר לכם הזמן! אל תלכו סחור סחור סביב הנושא גשו ישר לעניין.

אם המטרה היא לקבל תשלום תתחילו ב- "ההשקעה בשירות שלי היא 459 ש"ח זה כולל כך וכך וכך ותהנה מ... ומ..." תועלות, התנגדויות וכו... תתחילו מהסוף וזכרו מדובר במקרה ש- יש לכם רק 3 דקות להשיג מה שאתם רוצים!

כך גם במקרה של חיפוש עבודה עוד משלב עריכת קורות החיים!

ראשית תתחילו את קורות החיים שלכם עם משפט פתיחה של 3 שורות לכל היותר המתמצת את כל היתרונות שלכם לתפקיד הספציפי אליו אתם ניגשים ושנית את קורות החיים שלך כותבים מהסוף להתחלה, מהתפקיד האחרון הרלוונטי לקודמיו. בדיוק כפי שהפיד שלנו מתעדכן כל הזמן לרגע זה, תתחילו מהסוף ותהיו ענייניים, הזמן שלנו הוא הדבר הכי יקר שיש לנו היום אל תבזבזו אותו על דיברי סרק.

בראיון עבודה המטרה היא לקבל את המשרה בה אתם חושקים!

פעם אחר פעם אני נתקלת במרואיינים שפשוט לא "מכוונים" למטרה לשמה הגיעו, לפעמים אם תבקש ממרואיין לדבר על עצמו במשך 3 דקות פשוט לא יהיה לו מה לומר ... ולפעמים המרואיין מתחיל לדבר ושוכח לסיים או מתחיל במה שעשה בגן של 'שושנה', חמוד איבדת אותי אחרי 8 שניות זוכר... ?

גם בראיון עבודה צריך להתחיל מהסוף!

אפילו לשאלה הכי בנאלית "ספר לי קצת על עצמך..." התשובה תהיה המטרה הסופית שלך:

"שלום אני מיטל ואני מאוד רוצה לעבוד בחברה שלכם אני חושבת שיש לי הרבה מה לתרום גדלתי ב../עבדתי ב../עשיתי וכו....."

אם אתה מתראיין לתפקיד של נציג מכירות, כל הראיון עליך לזכור שמטרתה של המראיינת היא לאתר איש מכירות מצוין. אם תשאל את עצמך אילו תכונות אופי, התנהגויות ומסרים צריך איש מכירות להעביר ולהפגין תוכל לתמצת את כולם ל 3 דקות בלבד. והעיקר להתחיל מהסוף "אני איש מכירות בשנתיים האחרונות, אני אהיה איש מכירות בשנתיים הבאות ויש לי מספרים אשר מוכיחים את אחוזי עמידה ביעדים שלי לאורך הזמן" אני גם חייכן ומלא ביטחון, תקשורתי ונעים ואני לא רק אומר לך את זה אני גם מראה לך את זה ב 8 שניות שאני נכנס לחדר כשאני מחייך לך ולוחץ לך את היד בביטחון, מתיישב זקוף בכיסא ומוכר לך את עצמי כמו שאיש מכירות צריך.

אם את מתראיינת למשרת מזכירת מנכ"ל חשבי על מה מזכירת מנכ"ל צריכה להיות... אם את לא בטוחה פשוט תקראי שוב את תיאור המשרה רשום שם לרוב הכל ולכן ב 3 דקות שיש לך תמצתי את כל זה למטרה לשמה הגעת לדוגמה "הייתי פקידת מפקד בסיס זה תפקיד מזכירותי ולכן אני מחפשת תפקיד דומה בו אוכל להפגין את כישורי האופיס שלי אני גם נורא מסודרת ומאורגנת ניהלתי 3 יומנים במקביל ואני אוהבת לתת לשירות תוכלי לראות את מכתבי ההמלצה מהמפקדים שלי שהבאתי איתי" כל מה שמזכירה צריכה להיות תאמרי בתחילת השיחה.

תתחילו עם הסוף אח"כ תרחיבו ככל שתדרשו! צרו עניין, תפסו את הקשב והם כבר ייתנו לכן עוד זמן להרחיב אם תהיו מספיק מעניינים!

**תמיד תתחילו לספר על התפקיד האחרון שביצעתם אלא אם הוא לא רלוונטי לתפקיד אליו אתם ניגשים ויש תפקיד רלוונטי יותר. זכרו שיש לכם רק 8 שניות לתפוס קשב ורק 3 דקות להגיע להטיה כמעט מוחלטת להחלטה לגביכם חישבו על המטרה שלכם ואל תפחדו להגיע אליה.

אם אתם לא בטוחים מה ישאלו אתכם בראיון תתכוננו מבעוד מועד עם ארסנל של דוגמאות שונות מההיסטוריה המקצועית שלכם והאישית שלכם שתפגין את התועלות והחוזקות העיקריים שלכם. והכי חשוב אל תגיעו לראיון עבודה "כדי לשמוע" או תאמרו משהו כמו "אני פתוח למשרות שונות" "אני טוב בהכול" "אני יכול לנסות" אתם חייבים להיות ממוקדים במטרה! אם אתה לא תדע מה המטרות שלך, במה אתה טוב ומה אתה רוצה להשיג מהפגישה אני כלקוח או כמגייסת לא אעשה זאת עבורך.

דעו מה המטרה שלכם ותגיעו אליה בתחילת השיחה אל תחכו לסוף לא בטוח שיישאר לכם זמן ...

בהצלחה לכולם בקריירה!

לשאלות נוספות וטיפים בנוגע לניהול קריירה, סורסינג ומיתוג אישי

אל תהססו לשלוח לי את שאלתכם במייל meital@mittalent.com ואני אשתדל לענות בהקדם.

מיטל יפרח חדד.


חפשו לפי תגיות
אין עדיין תגים.

מתעניינים במשרה ? 

צרו קשר בנייד 052-3823332 או שלחו

קורות חיים במייל meital@MITtalent.com

Thanks! Message sent.

מאמרים אחרונים