top of page

שמי מיטל יפרח חדד,

לוחמת במחזור הלוחמות הראשון במשמר הגבול ולוחמת בחיים.

וזה הסיפור שלי ...

במשך שנים אמרו לי שיש לי כישרון לגיוס עובדים, כישרון בזיהוי כישרונות או "פוטנציאלים" אם תרצו, קראו לזה טביעת עין טובה, תחושת בטן או אינטואיציה חזקה לאנשים. אבל היום אני יודעת לומר שבעזרת ניסוי וטעייה לימדתי את עצמי את אומנות ומדע החיפוש הבוליאני ושכישרון הגיוס שלי הוא לא כישרון אלא ניסיון, מקצועיות וידע. ושבעצם (דעתי האישית) צריך רק כישרון אחד, הכישרון לזהות את הנטיות הטבעיות שלנו ולסמוך עליהן מספיק כדי להשקיע בהן משאבים ולפתח אותן כי אח"כ הן כבר יחזירו את ההשקעה, זו הבטחה!

התחלתי את דרכי כפקידת ביטוח אלמנטארי לרכב בסוכנות ביטוח (לשם נהגתי כל יום על אופנוע ה- GS500 שלי) להלן אחת הנטיות הטבעיות שלי (לא שידעתי לומר זאת אז) שם אספתי את כל הידע על רכבים שונים, דגמים, ביטוחים, מיגונים ומה לא.

לאחר שנה רציתי שכר יותר גבוה יותר והלכתי לראיון עבודה באחת מחברות ההשכרה והליסינג המובילות בארץ ועבדתי במשך שנתיים כנציגת שירות ומכירה במוקד טלפוני (פעם קראו לזה נציג הזמנות). למדתי שיטות שכנוע, שירות לקוחות ובעיקר לאהוב לשרת ולעבוד עם אנשים (נטייה שנייה), ותמיד הובלתי את טבלת המכירות (נטייה שלישית). לאחר שנתיים זומנתי למנהלת משאבי האנוש בארגון והוצע לי קידום נוסף. הוקסמתי מהכוח שיש למנהלת משאבי האנוש להשפיע ולשנות את חייו של אדם באמצעות ראיון והחלטה "את עולה לקומה רביעית, קומת ההנהלה" ופתאום גם יכלתי לחפש דירה עם מעלית בקומה רביעית, עברו שוב שנתיים התחתנתי וחשבתי מה הלאה ... כבר הייתי דרג ביניים בהנהלה ורציתי יותר. החלטתי בתום 4 שנים מדהימות למצוא שוב את דרכי.

 

לא עבר חודש ומצאתי עבודה חדשה שבה התחיל מסע קריירה בן 10 שנים, בקבוצת חברות מובילה בתעשיית הרכב התקדמתי מתפקיד לתפקיד עד שבסופו של דבר מצאתי את עצמי מגייסת עובדים לכלל הקבוצה שמנתה אז 150 עובדים וגדלה למעל ל 300 עובדים במועד סיום העסקתי. ניהלתי כ 20 משרות פתוחות בחודש במגוון תפקידים מגיוס מאסיבי למוקדי מכירות, נציגי שירות, טכנאים, מחסנאים ועד לגיוס מדויק ואיכותי של מנהלי שיווק, כספים, מנהלי ביניים, בכירים ומנכ"לים. עשיתי תואר ראשון בניהול משאבי אנוש ופיתחתי שיטות עבודה ללא תקציבים והיום אני מחזיקה במאגר העובדים הגדול ביותר בתעשיית הרכב, מאגר שנאסף מאלפי קורות חיים במאגרים שונים, אלפי פרופילים שנאספו מרשתות המדיה השונות פייסבוק, לינקדאין, קבוצות שונות, בלוגים וקהילות. וגם מתוך מאגרים פיסיים כמו לגשת ללשכות התעסוקה, מוסדות השכלה, משוחררי צה"ל אירועי גיוס מסיבות לינקדאין, וכל מקור מידע אחר שקיים ברשת האינטרנטית ומחוצה לו ויכלתי לשים עליו את ידי. וכך פיתחתי שיטה לאיתור עובדים בצורה מדויקת ויזומה וזאת לעומת פשוט לחכות לקורות החיים שישלחו אלי (כשבד"כ 80% מהם אפילו לא רלוונטיים).

השיטה חסכה לי המון זמן ואנרגיה והכי חשוב הביאה את עלויות הגיוס כמעט לאפס (למעט זמן עבודה) השיטה מאפשרת איתור ורכש מהיר של טאלנטים בעלי רמת סיכון נמוכה למעסיק. ומהר מאוד הצלחתי לסגור כ -5 משרות בחודש

במשך השנים שעברו המשכתי לפתח רמה גבוהה של יכולות בחיפוש וניהול מערכות ומאגרי מידע כדי להשיג יתרון "באיתור ורכש טאלנטים בדיוק בזמן"1 והיום שיפרתי ושכללתי את השיטה לכדי 12 השמות בממוצע לחודש.

השיטה מבוססת על כמה עקרונות מאוד פשוטים בגיוס ורכש טאלנטים.

עובדים טובים המוגדרים כשחקני A בד"כ כבר מועסקים ולא שולחים קורות חיים.

לעובדים טובים שהם שחקני A יש מכרים וחברים שגם הם שחקני A כי טבע האדם ליצור לו קבוצות וחברויות עם אנשים שדומים לו.

כל המידע קיים ברשת! והמדיה החברתית היא הכלי היעיל ביותר לגיוס עובדים.

שיחת טלפון יזומה לטאלנט איכותי מקצרת את זמן הגיוס ב כ- 50%, חצי מזמן העסקתי כשכירה פרסמתי מודעות, סיננתי קו"ח, עשיתי ראיון טלפוני, זימנתי לראיון פרונטאלי וכן הלאה, כמו כולם. זמן גיוס ממוצע עמד על 45 יום לדרג נמוך עד 60 יום למנהלי ביניים ו 90 ימים לבכירים.

היום זמן ממוצע גיוס העובדים שלי עומד על 30 ימים לא משנה על איזה דרג מדובר.

בתאריך ה- 05.05.2015 נולד בני אלעד ואיתו החלטה לעשות שוב שינוי. עשיתי עשרות קורסים אינטרנטיים (חינמיים) וקורס אחד עם הסמכה בינלאומית (שהיה שווה כל שקל) הכול מימנתי מכיסי בתקופתי כשכירה ובזמן חופשת הלידה כדי להגיע לרמת מומחיות גבוהה ,בשיא הכנות המצב הכלכלי היה ממש לא משהו ומבחינה הגיונית לא היה שום הגיון לעזוב עבודה יציבה עם רכב צמוד שכר גבוה עצמאות מלאה הערכה שעות נוחות אבל מקום העבודה לא אפשר לי להמשיך ולפתח את כישורי והרצון שלי להתקדם וגם לא להעלות את רמת השכר, אז באומץ רב החלטתי שאני רוצה יותר שזה בסדר לדרוש יותר מהמעסיק אבל בעיקר מעצמך שנמאס לי להרוויח שכר יפה ולהמשיך להתקשות לסגור את החודש ועם הידע והניסיון שיש לי הסיכון הוא קטן.

מה שלא ידעתי שנהל עסק זה קצת שונה מלהיות שכיר אז במהלך חופשת הלידה השקעתי המון בלקרוא מדריכים על ניהול עסק על שיווק ומכירות הנהלת חשבונות ועוד ועוד במקביל עבדתי עם בעלי בעסק המשפחתי והמשכתי ללמוד ולכתוב תכנים ולהעמיק את הידע באינטרנט ובמדיות חברתיות קראתי מדריכים שלמים באנגלית ומכל העולם ותרגמתי לעברית אבל לא רק בשפה אלה גם בהתאמה לתרבות העסקה בישראל כי מה שעובד באירופה לאו דווקא עובד בדיוק אותו דבר במדיה בישראל וספציפית בתעשיית הרכב.

בתאריך ה- 01.06.2016 הקמתי את קבוצת משרות וקשרים בין חברים כי רציתי לשמור על קשר עם התעשייה שלי וגם כי למדתי על הפוטנציאל הטמון בניהול קבוצות פייסבוק וכאדם ספקן מאוד החלטתי לבחון את המאמר שקראתי ואכן התוצאות היו מדהימות ממליצה לכל בעל עסק לפתוח ולנהל קבוצה רק דעו כי זה צורך המון זמן בכתיבה ובהעלאת תכנים שבאמת נותנים ערך לחברי הקבוצה .

 

וב 01.07.2016 פתחתי את MITtalent מיטל יפרח טופ טאלנט'ס. העסק מתמחה באיתור גיוס והשמה של טאלנטים בתעשיית הרכב ומתן ייעוץ וליווי בניהול קריירות.

בזמן האחרון הפכתי אובססיבית בכל הקשור למיתוג מעסיקים, ניתוח מידע ותוצאות גיוס, והיום אני מייעצת למנהלות גיוס כיצד לשפר את יכולות הגיוס שלהן באמצעות מדיה חברתית ומיתוג מעסיקים. הנתונים מראים כי מספר הולך וגדל של חברות מציג סטטיסטיקה של 60% גיוס ממקור של "חבר מביא חבר" עובדה זו מחייבת מעסיקים להשקיע ולתת משמעות למיתוג המעסיק בעיני העובדים שלו ואח"כ בפני מועמדים לתפקידים שונים המילה מיתוג נשמעת כיקרה אבל זה לא מחייב אלא מצריך יצירתיות וחשיבה מחוץ לקופסא.

אני חיה ונושמת את כל מה שקשור לאיתור, משיכת טאלנטים ויצירת מגעים לכדי ביצוע רכש/גיוס של הטאלנט. ויותר ספציפית מינוף תהליכים וטכנולוגיות כדי לזהות יותר טאלנטים ולהעסיק יותר מהאנשים הנכונים, מהר יותר ובמינימום סיכון למעסיק ומקסימום ערך למועמד.

יש לי תשוקה למצוא את הדרך היעילה ביותר לביצוע בכל שלב של מחזור הגיוס וההשמה. ובמיוחד על הדרכים היעילות ביותר לניצול רשת האינטרנט ומאגרי המידע האין סופיים הקיימים בה כדי לתת למעסיקים ולמנהלות גיוס יתרון באיתור גיוס והשמת טאלנטים .

יצרתי את הבלוג הזה כדי לשתף את המחשבות והתאוריות האישיות שלי בנוגע לכל הקשור לניהול מקורות ומאגרי מידע, איתור טאלנטים, גיוס והשמה ורכש טאלנטים, מיתוג מעסיקים, גיוס מאסות ושימוש במדיה חברתית, חיפוש בוליאני וחיפוש סמנטי, ועוד...

לסיכום לאחר שקראתי בעצמי את הפוסט הבנתי כי מה שחוזר בו הכי הרבה אלו המילים "רציתי יותר" אל תפחדו לרצות יותר רק דעו שכדי להשיג יותר צריך להשקיע יותר ובשביל לקבל צריך לתת ומבלי לדעת זאת ניהלתי את הקריירה שלי במקום להתנהל בה ואני מקווה שהבלוג הזה ידחוף גם אתכם להשקיע בעצמכם ולהיות האחראיים הבלעדיים לקידום הקריירה שלכם.

אני מקווה שתיהנו מהקריאה- תודה שביקרתם!

bottom of page